0Puštík je středně velká sova, asi tak kolem 38cm.
Rozpětí křidel dosahuje 92 až 94 cm.
Jeho houkavé tremolo a různé skřeky lze slyšet
v prvních teplejších únorových dnech.
Žije v trvalých párech často po mnoho let.
Hojný v nížinách, horských lesech i v městských parcích.
U nás je chráněný.


Výskyt

Žije v celé Evropě, kromě severních oblastí , v severozápadní části Africe a v některých oblastech Asie. Je možné ho považovat za nejhojnější evropskou sovu. Ze svých domovů neolétá ani za nejkrutějších zim. Jeho prostředím jsou lesy jehličnaté i listnaté, háje i parky, někdy jenom sady a zahrady. Puštík je snadno rozeznatelný od ostatních sov. Jen on a sova pálená mají tmavohnědé oči. Od sovy pálené ho poznáme podle kruhového závoje (pálenka má závoj srdcový). Ostatní sovy mají duhovku žlutou či oranžovou.


Zbarvení

Samec i samice jsou stejně zbarveni. Jejich zbarvení je velmi variabilní. Zbarvení je dáno složitou kresbou šedých, hnědých
a černých tonů. Spodek těla je bílý s tmavými podélnými a větvenými skvrnami.
Kromě této šedé odrůdy existuje i odrůda rezavá.


Hnízdění

Usazuje se většinou v dutinách stromů, někdy i v opuštěných budovách nebo ve velkých ptačích budkách. V nouzi hnízdi i na zemi. S přípravami na hnízdění začíná již v únoru. Projevuje se to zvýšenou hlasitostí , zvláštním houkáním a naříkavým volání, které je slyšitelné hlavně v noci. Snůška 3 až 4 vajec bývá ukončena již v březnu. Za mirnějších zim hnízdí již v únoru. Samice usedá na vejce hned po snesení prvního, Takže se mláďata líhnou v různou dobu. Samice sedí na vejcích sama, a to velice pevně. Za 28 až 30 dní se líhnou mláďata. Matka je plných 10 dnů neopustí a krmí je potravou, kterou donáší otec. Čistotu hnízda udržuje tím, že trus mládých polyká. Vajíčka jsou čistě bílá, velká 43 až 51,7 x 34,4 až 43,3 mm. Mláďata opuštějí hnízdo po 28 až 36 dnech, ale i pak setrvavají v okolí hnízda a staří je ještě krmí. V stáří asi 50 dnů se vzdávají na prví lety, pro puštíky typicky houpavé a nízko nad zemí.


Potrava

Potrava Puštíka obecného je snad nejrozmanitější ze všech sov. Převládají v ní sice hraboši a myši, ale ne takovým dílem jako
u ostatních sov. Puštík je odvážný lovec a loví nejen menší ptáky a savce, ale například i kalouse, krahujce, holuby, sojky, veverky, sysly, křečky a podobná zvířata jako netopýry, plazy, obojživelníky a také hmyz. Kromě Výra je to jediná sova, která může způsobit větší škody na menší lovné zvěři. K tomu však dochází jen za velkého nedostatku potravy.
Na lov se vydávají jen v noci.


Stopa Obrázek

Stopa je jako u všech sov čtyřprstá. Silné prsty jsou opatřeny dlouhými a ostrými drápy.Kupředu směřují pouze dva prsty Opačným směrem je zadní prst tzv. vratiprst. Tím disponují i strakapoudi kukačky a datlové, jejich stopa je však mnohem menší. Stopní dráha bývá velmi krátká, nejsou v ní žádné stopy po ocase ani křídlech. Mnohdy zanechá stopu jen jeden pár šlépějí, Jindy najdeme několik šlepějí na malé ploše, jak sova přešlapovala a přitom se otáčela. Nebo jen velmi jemné otisky ve sněhu po rozepjatých letkách ve tvaru vějíře, to bývá tehdy, když se sova mocnila kořisti hned s ní vzlétla.
Vyvržky (nestravené části potravy) jsou na koncích zaolblené a v průměru jsou 2,5 cm široké a 4 - 8 cm dlouhé.


 

Puštík Bělavý

Strix Uralensis
Rozdíly proti SA:
- podélná skvrnitost, menší oči
- loví i ve dne,
- žije výhradně v lese, a to většinou v hlubších a souvislých.
- dlouhý ocas
- v březnu až dubnu má 3 až 4 vejce. Mláďata se líhnou po 27 - 29 dnech. Po 5 týdnech se osamostatňují.
- Při hnízdění samec hlídá a je silně útočný.
- Loví drobné hlodavce i malé zajíce
- 56 cm III-IV žil hojně i na šumavě, teď už je jen na Východoslovenských bučinách

Použitá Literatura:

SZN 75 J. Felix Ptáci v lesích a horských oblastech
SZN 79 C. Rakušan

Základy Myslivosti

PRÁCE 88 Kolektiv Příroda v ČSSR
AVENTINUM 90 M. Bouchner Průvodce přírodou - Stopy
MERKUR 91 K. Dolejš Skautské stopařství
IKAR 96 F. Sauer Ptáci lesů,luk a polí
     
home